Vishay/Dale ISC1812RQ681K
ISC1812RQ681K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812RQ681K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680UH 76MA 12 OHM SMD
Datasheet Download
ISC1812RQ681K.pdf
Availability of ISC1812RQ681K
QUANTITY
ISC1812RQ681K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812RQ681K
Internal Part NumberEIS-ISC1812RQ681K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±10%
Current Rating76mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)12 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.6MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812RQ681K
Related LinksISC181, ISC1812RQ681K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812RQ681K Details Description
Related parts for ISC1812RQ681K
CONN SHROUDED PWR HEADER 20POS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.475 OHM 1% 10W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3113K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 4V X6S 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
3P 8C 4W VERT XCHD HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 8-SO datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf