Vishay/Dale ISC1812RV1R5J
ISC1812RV1R5J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812RV1R5J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 418MA 400 MOHM
Datasheet Download
ISC1812RV1R5J.pdf
Availability of ISC1812RV1R5J
QUANTITY
ISC1812RV1R5J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812RV1R5J
Internal Part NumberEIS-ISC1812RV1R5J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.5µH
Tolerance±5%
Current Rating418mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812RV1R5J
Related LinksISC181, ISC1812RV1R5J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812RV1R5J Details Description
Related parts for ISC1812RV1R5J
CARD RACK VME 3UX160MM ASSEMBLED datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS HSSDC2 SMT R/A datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 700MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
XCEDE 3PVH 8COL 3W LEFT datasheet.pdf