Vishay/Dale ISC1812RXR18M
ISC1812RXR18M picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812RXR18M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180NH 468MA 320 MOHM
Datasheet Download
ISC1812RXR18M.pdf
Availability of ISC1812RXR18M
QUANTITY
ISC1812RXR18M Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812RXR18M
Internal Part NumberEIS-ISC1812RXR18M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance180nH
Tolerance±20%
Current Rating468mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)320 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant350MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812RXR18M
Related LinksISC181, ISC1812RXR18M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812RXR18M Details Description
Related parts for ISC1812RXR18M
REGULATOR 2.5V 11A 12VIN VERT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 650MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RJI CORD 4X2AWG 26/7 OVERM CAT5 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf