Intersil ISL12027IV27Z
ISL12027IV27Z picture photo
Mfg. Part Number
ISL12027IV27Z
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8TSSOP
Datasheet Download
ISL12027IV27Z.pdf
Availability of ISL12027IV27Z
QUANTITY
ISL12027IV27Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL12027IV27Z
Internal Part NumberEIS-ISL12027IV27Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesApplication: Industrial Controls
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingTube
TypeClock/Calendar
FeaturesAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Memory Size-
Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery1.8 V ~ 5.5 V
Current - Timekeeping (Max)10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL12027IV27Z
Related LinksISL120, ISL12027IV27Z Datasheet, Intersil Distributor
ISL12027IV27Z Details Description
Related parts for ISL12027IV27Z
IC OPAMP CURRENT SENSE 8SO datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
FUSE 2.5A 500V MIDGT TLAG UL CSA datasheet.pdf
IC FIFO 4KX8 6-7NS 324BGA datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS SOT608B datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC REG CNTRLR BUCK PWM 28-SSOP datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M WHITE 20' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 18 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf