Intersil ISL12028IB27AZ
ISL12028IB27AZ picture photo
Mfg. Part Number
ISL12028IB27AZ
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOIC
Datasheet Download
ISL12028IB27AZ.pdf
Availability of ISL12028IB27AZ
QUANTITY
ISL12028IB27AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL12028IB27AZ
Internal Part NumberEIS-ISL12028IB27AZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesApplication: Industrial Controls
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2015
PCN Assembly/OriginAlternate Manufacturing Site 05/Feb/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTube
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery1.8 V ~ 5.5 V
Current - Timekeeping (Max)10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOICN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL12028IB27AZ
Related LinksISL1202, ISL12028IB27AZ Datasheet, Intersil Distributor
ISL12028IB27AZ Details Description
Related parts for ISL12028IB27AZ
OPTOISO 1.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A PMDS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS TIN SMD datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf