Intersil ISL22102IR20Z
ISL22102IR20Z picture photo
Mfg. Part Number
ISL22102IR20Z
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC POT DUAL 32TAP 20-QFN
Datasheet Download
ISL22102IR20Z.pdf
Availability of ISL22102IR20Z
QUANTITY
ISL22102IR20Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL22102IR20Z
Internal Part NumberEIS-ISL22102IR20Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 26/Mar/2014
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesXDCP™
PackagingTube
TaperLogarithmic
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits2
Number of Taps32
Resistance (Ohms)18.5k
InterfacePushbutton
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
FeaturesMute
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)10 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL22102IR20Z
Related LinksISL221, ISL22102IR20Z Datasheet, Intersil Distributor
ISL22102IR20Z Details Description
Related parts for ISL22102IR20Z
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 16-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC OCT D TRANSP LATCH INV 20DIP datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES SMD 2.21M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf