Intersil ISL32173EFVZ
ISL32173EFVZ picture photo
Mfg. Part Number
ISL32173EFVZ
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC RCVR RS485/422 QD ESD 16TSSOP
Datasheet Download
ISL32173EFVZ.pdf
Availability of ISL32173EFVZ
QUANTITY
ISL32173EFVZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL32173EFVZ
Internal Part NumberEIS-ISL32173EFVZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesApplication: Industrial Controls
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Sep/2014
ISL32173EFVZ Revision D 11/Nov/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeReceiver
ProtocolRS422, RS485
Number of Drivers/Receivers0/4
Duplex-
Receiver Hysteresis30mV
Data Rate80Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL32173EFVZ
Related LinksISL321, ISL32173EFVZ Datasheet, Intersil Distributor
ISL32173EFVZ Details Description
Related parts for ISL32173EFVZ
JUMPER-H9992TR/1852GR/H9992TR10" datasheet.pdf
DIP SW 8POS EXTEND ACTUATOR 24V datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 68.9A TO220AB datasheet.pdf
OPTOISO 4KV DARL W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MAT KIT VINYL ESD GRAY 2'X3' datasheet.pdf
HAN FAPC LOCK 10MM AG datasheet.pdf