Cornell Dubilier Electronics 381LR121M420J022
381LR121M420J022 picture photo
Mfg. Part Number
381LR121M420J022
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
381LR121M420J022.pdf
Availability of 381LR121M420J022
QUANTITY
381LR121M420J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LR121M420J022
Internal Part NumberEIS-381LR121M420J022
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.105 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.02A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LR121M420J022
Related Links381LR121, 381LR121M420J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LR121M420J022 Details Description
Related parts for 381LR121M420J022
CONN HEADER 52POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED TRUEWHITE MODULE 850 LM datasheet.pdf
SENSOR PROX 24-240VAC/DC 10M datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" DUAL ROW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf