| Internal Part Number | EIS-QSS-025-01-L-D-LC | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine | |
| Series | Q Strip® QSS | |
| Packaging | Tube | |
| Connector Type | Socket, Center Strip Contacts | |
| Number of Positions | 50 | |
| Pitch | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Features | Board Lock | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 10µin (0.25µm) | |
| Mated Stacking Heights | - | |
| Height Above Board | 0.143" (3.63mm) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | QSS-025-01-L-D-LC | |
| Related Links | QSS-025-, QSS-025-01-L-D-LC Datasheet, Samtec, Inc. Distributor | |
 | R908-13 | ROUND SPACER 0.125" NYLON 13/16" | datasheet.pdf | |