CUI Inc. VSBU-120-D312
VSBU-120-D312 picture photo
Mfg. Part Number
VSBU-120-D312
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 12V 120W
Datasheet Download
VSBU-120-D312.pdf
Availability of VSBU-120-D312
QUANTITY
VSBU-120-D312 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSBU-120-D312
Internal Part NumberEIS-VSBU-120-D312
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
RoHS InformationVSBU-120-D Series Cert of Compliance
3D ModelVSBU-120-D312
FamilyAC DC Converters
SeriesVSBU-120-D
TypeOpen Frame
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A, 6A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSBU-120-D312
Related LinksVSBU-1, VSBU-120-D312 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSBU-120-D312 Details Description
Related parts for VSBU-120-D312
CONN CABLE SEAL 15.24-22.22MM datasheet.pdf
MIC BOOM ANALOG NOISE CAN -54DB datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 14POS 2MM GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 84POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 700MHZ-1.4GHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
MOD SMARTMESH IP EMBEDDED MNGR datasheet.pdf
220UF 35V 10X10 datasheet.pdf