Intersil ISL5120IBZ
ISL5120IBZ picture photo
Mfg. Part Number
ISL5120IBZ
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC
Datasheet Download
ISL5120IBZ.pdf
Availability of ISL5120IBZ
QUANTITY
ISL5120IBZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL5120IBZ
Internal Part NumberEIS-ISL5120IBZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2015
PCN Assembly/OriginAlternate Manufacturing Site 05/Feb/2014
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series-
Packaging-
FunctionSwitch
Circuit2 x SPST - NO
On-State Resistance30 Ohm
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 12 V
Current - Supply100pA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL5120IBZ
Related LinksISL51, ISL5120IBZ Datasheet, Intersil Distributor
ISL5120IBZ Details Description
Related parts for ISL5120IBZ
RES SMD 110 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SMA datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC P600 datasheet.pdf
DISPLAY PROG 8CHAR .180" 5X7 HER datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 325MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK FOR 35MM BGA datasheet.pdf
15POS F H.D WATER RES datasheet.pdf