| Internal Part Number | EIS-ISL78200AVEZ | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Test Site Change 18/Feb/2014 | |
| Standard Package | 74 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Series | Automotive, AEC-Q100 | |
| Packaging | Tube | |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck, Boost, Buck-Boost | |
| Output Type | Adjustable | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 3V | |
| Voltage - Input (Max) | 40V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V | |
| Voltage - Output (Max) | 38V | |
| Current - Output | 2.5A | |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.2MHz | |
| Synchronous Rectifier | Both | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | |