Intersil ISL80103IR25Z
ISL80103IR25Z picture photo
Mfg. Part Number
ISL80103IR25Z
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 3A 10DFN
Datasheet Download
ISL80103IR25Z.pdf
Availability of ISL80103IR25Z
QUANTITY
ISL80103IR25Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL80103IR25Z
Internal Part NumberEIS-ISL80103IR25Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL80103IR25Z
Related LinksISL801, ISL80103IR25Z Datasheet, Intersil Distributor
ISL80103IR25Z Details Description
Related parts for ISL80103IR25Z
IC 7-BIT BUS INTERFACE 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
THYRISTOR 65V 150A SMB datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 2KW 200V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 3.79K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf