Intersil ISL8016IR18Z
ISL8016IR18Z picture photo
Mfg. Part Number
ISL8016IR18Z
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 1.8V 6A SYNC 20QFN
Datasheet Download
ISL8016IR18Z.pdf
Availability of ISL8016IR18Z
QUANTITY
ISL8016IR18Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL8016IR18Z
Internal Part NumberEIS-ISL8016IR18Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesApplication: Industrial Controls
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output6A
Frequency - Switching525kHz ~ 3.9MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (3x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL8016IR18Z
Related LinksISL801, ISL8016IR18Z Datasheet, Intersil Distributor
ISL8016IR18Z Details Description
Related parts for ISL8016IR18Z
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf
MULTIMETER W/BATTERY TEST datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1W POWERDI123 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.05A 219 MOHM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 80W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf