Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0029250R000T0L
Y0029250R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0029250R000T0L
Brief Description
RES 250 OHM 2/3W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y0029250R000T0L.pdf
Availability of Y0029250R000T0L
QUANTITY
Y0029250R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0029250R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0029250R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 0.750" L (9.53mm x 19.05mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0029250R000T0L
Y0029250R000T0L Details Description
Related parts for Y0029250R000T0L
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 3A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W SM6 datasheet.pdf