| Internal Part Number | EIS-ISL8501IRZ | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Bond Wire Material 11/Jun/2013 | |
| Standard Package | 75 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Topology | Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (2) | |
| Function | Any Function | |
| Number of Outputs | 3 | |
| Frequency - Switching | 500kHz | |
| Voltage/Current - Output 1 | Controller | |
| Voltage/Current - Output 2 | 0.6 V ~ 4.2 V, 500mA | |
| Voltage/Current - Output 3 | 0.6 V ~ 4.2 V, 500mA | |
| w/LED Driver | No | |
| w/Supervisor | No | |
| w/Sequencer | No | |
| Voltage - Supply | 6 V ~ 25 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |