Hirose Electric Co Ltd IT1-168S-SV(26)
IT1-168S-SV(26) picture photo
Mfg. Part Number
IT1-168S-SV(26)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 168POS HISPEED STR SMD
Datasheet Download
IT1-168S-SV(26).pdf
Availability of IT1-168S-SV(26)
QUANTITY
IT1-168S-SV(26) Order Process
Ship out your order
Specifications of IT1-168S-SV(26)
Internal Part NumberEIS-IT1-168S-SV(26)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesIT1
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions168
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IT1-168S-SV(26)
Related LinksIT1-168, IT1-168S-SV(26) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
IT1-168S-SV(26) Details Description
Related parts for IT1-168S-SV(26)
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 20 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.5W DO215AA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 39.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 135MA 11.4 OHM datasheet.pdf
CONN FFC TOP 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
SPARE CONTROLLER datasheet.pdf
HNDLR ADJ 35CELL 8X3-3/4X2-1/4" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4.5V 10UA datasheet.pdf