HellermannTyton IT18R0L4
IT18R0L4 picture photo
Mfg. Part Number
IT18R0L4
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
ID TIE 18LB. 3.94"
Datasheet Download
IT18R0L4.pdf
Availability of IT18R0L4
QUANTITY
IT18R0L4 Order Process
Ship out your order
Specifications of IT18R0L4
Internal Part NumberEIS-IT18R0L4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series-
Packaging200 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter0.75" (19.05mm)
Length0.328' (100.00mm, 3.93")
Width0.095" (2.40mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength18 lbs (8.2 kg)
FeaturesLabeling Area
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IT18R0L4
Related LinksIT18, IT18R0L4 Datasheet, HellermannTyton Distributor
IT18R0L4 Details Description
Related parts for IT18R0L4
RES SMD 13.7OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORXPLUS IP40 10.0" datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf