Hirose Electric Co Ltd IT2-380PS-35H
IT2-380PS-35H picture photo
Mfg. Part Number
IT2-380PS-35H
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
TRANSITION MODULE 380POS DUAL
Datasheet Download
IT2-380PS-35H.pdf
Availability of IT2-380PS-35H
QUANTITY
IT2-380PS-35H Order Process
Ship out your order
Specifications of IT2-380PS-35H
Internal Part NumberEIS-IT2-380PS-35H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesIT2
PackagingBulk
Connector TypeModule, Center Strip Contacts
Number of Positions380
Pitch-
Number of Rows18
Mounting Type-
FeaturesDouble Sided
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IT2-380PS-35H
Related LinksIT2-38, IT2-380PS-35H Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
IT2-380PS-35H Details Description
Related parts for IT2-380PS-35H
CONN RECEPT 4POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
SW SNPACT MIN 5A SPDT LFTAN PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
GYROSCOPES datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 630VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf