Hirose Electric Co Ltd IT3D-100S-BGA(37)
IT3D-100S-BGA(37) picture photo
Mfg. Part Number
IT3D-100S-BGA(37)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT MATE SIDE 100POS SMD
Datasheet Download
IT3D-100S-BGA(37).pdf
Availability of IT3D-100S-BGA(37)
QUANTITY
IT3D-100S-BGA(37) Order Process
Ship out your order
Specifications of IT3D-100S-BGA(37)
Internal Part NumberEIS-IT3D-100S-BGA(37)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIT3 High-Speed Mezzanine Connectors
Video FileIT3 Series
High Speed Connectors
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesIT3
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Non-Gendered
Number of Positions100
Pitch0.068" (1.75mm)
Number of Rows20
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesMating Side
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights15mm ~ 40mm