Hirose Electric Co Ltd IT3D-200S-BGA(37)
IT3D-200S-BGA(37) picture photo
Mfg. Part Number
IT3D-200S-BGA(37)
Brief Description
CONN RCPT MATE SIDE 200POS SMD
Datasheet Download
IT3D-200S-BGA(37).pdf
Availability of IT3D-200S-BGA(37)
QUANTITY
IT3D-200S-BGA(37) Order Process
Ship out your order
Specifications of IT3D-200S-BGA(37)
Internal Part NumberEIS-IT3D-200S-BGA(37)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
High Speed Connectors
Standard Package72
Connector TypeReceptacle, Non-Gendered
Number of Positions200
Pitch0.068" (1.75mm)
Number of Rows40
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesMating Side
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights15mm ~ 40mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IT3D-200S-BGA(37)
Related LinksIT3D-200, IT3D-200S-BGA(37) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
IT3D-200S-BGA(37) Details Description
Related parts for IT3D-200S-BGA(37)
IC FPSLIC 5K GATE 25MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 DL SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
IC COMPARATOR DIFF DUAL 8SOIC datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR SI535X datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
TRANSISTOR 90W 14DFN DC-3.5G datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
9POS F LC FILT. 370PF datasheet.pdf