Hirose Electric Co Ltd IT3M-300S-BGA(57)
IT3M-300S-BGA(57) picture photo
Mfg. Part Number
IT3M-300S-BGA(57)
Brief Description
CONN RCPT MOUNT SIDE 300POS SMD
Datasheet Download
IT3M-300S-BGA(57).pdf
Availability of IT3M-300S-BGA(57)
QUANTITY
IT3M-300S-BGA(57) Order Process
Ship out your order
Specifications of IT3M-300S-BGA(57)
Internal Part NumberEIS-IT3M-300S-BGA(57)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
High Speed Connectors
Standard Package48
Connector TypeReceptacle, Non-Gendered
Number of Positions300
Pitch0.068" (1.75mm)
Number of Rows60
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesMounting Side
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights15mm ~ 40mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IT3M-300S-BGA(57)
Related LinksIT3M-300, IT3M-300S-BGA(57) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
IT3M-300S-BGA(57) Details Description
Related parts for IT3M-300S-BGA(57)
RES SMD 15.8 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A 10SON datasheet.pdf
SWITCH 10POS DIP AUTODIP SEALED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONTACT PIN 1MM CRIMP TURNED datasheet.pdf
TOOL CABLE GLAND datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIN-POWER FIXING BRACKET B LEFT datasheet.pdf
SCREW TERM W/SEMS SCREW-INSTALLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf