Sensata Technologies/Airpax IUG66-1-63-40.0-01
IUG66-1-63-40.0-01 picture photo
Mfg. Part Number
IUG66-1-63-40.0-01
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A
Datasheet Download
IUG66-1-63-40.0-01.pdf
Availability of IUG66-1-63-40.0-01
QUANTITY
IUG66-1-63-40.0-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IUG66-1-63-40.0-01
Internal Part NumberEIS-IUG66-1-63-40.0-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIUG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating40A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IUG66-1-63-40.0-01
Related LinksIUG66-1-6, IUG66-1-63-40.0-01 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IUG66-1-63-40.0-01 Details Description
Related parts for IUG66-1-63-40.0-01
COLD SHRINK .67-1.38 X 12" BLK datasheet.pdf
IC VOLT REG DUAL LNB 32-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
IC SARAM 128KBIT 25NS 80TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 40POS datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf