XP Power IV2405SA
IV2405SA picture photo
Mfg. Part Number
IV2405SA
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 1W
Datasheet Download
IV2405SA.pdf
Availability of IV2405SA
QUANTITY
IV2405SA Order Process
Ship out your order
Specifications of IV2405SA
Internal Part NumberEIS-IV2405SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationIV Series Declaration of Conformity
Standard Package20
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesIV
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IV2405SA
Related LinksIV24, IV2405SA Datasheet, XP Power Distributor
IV2405SA Details Description
Related parts for IV2405SA
IC REG LDO 5V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DSP 132-BQFP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE D 15POS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD datasheet.pdf