IXYS Corporation IXBH32N300
IXBH32N300 picture photo
Mfg. Part Number
IXBH32N300
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 3000V 80A 400W TO247
Datasheet Download
IXBH32N300.pdf
Availability of IXBH32N300
QUANTITY
IXBH32N300 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXBH32N300
Internal Part NumberEIS-IXBH32N300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesBIMOSFET™
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)3000V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)280A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.2V @ 15V, 32A
Power - Max400W
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge142nC
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition-
Reverse Recovery Time (trr)1.5µs
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD (IXBH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXBH32N300
Related LinksIXBH3, IXBH32N300 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXBH32N300 Details Description
Related parts for IXBH32N300
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
TOROID ISOLATION TRANS 1500VA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 14 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC XLATR LEVEL BIDIR 8CH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf