IXYS Corporation IXBT20N300HV
IXBT20N300HV picture photo
Mfg. Part Number
IXBT20N300HV
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 3000V 50A 250W TO268
Datasheet Download
IXBT20N300HV.pdf
Availability of IXBT20N300HV
QUANTITY
IXBT20N300HV Order Process
Ship out your order
Specifications of IXBT20N300HV
Internal Part NumberEIS-IXBT20N300HV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesBIMOSFET™
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)3000V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Current - Collector Pulsed (Icm)140A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.2V @ 15V, 20A
Power - Max250W
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge105nC
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition-
Reverse Recovery Time (trr)1.35µs
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXBT20N300HV
Related LinksIXBT20, IXBT20N300HV Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXBT20N300HV Details Description
Related parts for IXBT20N300HV
IC FLASH 512KBIT 200NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FRAMER TRPL DS3/E3 144TCBGA datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf