Zilog IXD3235A30CMR-G
IXD3235A30CMR-G picture photo
Mfg. Part Number
IXD3235A30CMR-G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK SYNC 3V 0.6A SOT25
Datasheet Download
IXD3235A30CMR-G.pdf
Availability of IXD3235A30CMR-G
QUANTITY
IXD3235A30CMR-G Order Process
Ship out your order
Specifications of IXD3235A30CMR-G
Internal Part NumberEIS-IXD3235A30CMR-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2V
Voltage - Input (Max)6V
Voltage - Output (Min/Fixed)3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output600mA
Frequency - Switching1.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-25
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXD3235A30CMR-G
Related LinksIXD3235, IXD3235A30CMR-G Datasheet, Zilog Distributor
IXD3235A30CMR-G Details Description
Related parts for IXD3235A30CMR-G
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
350 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SUBMINI COAXIAL INNER TERM datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf