IXYS Corporation IXDH20N120D1
IXDH20N120D1 picture photo
Mfg. Part Number
IXDH20N120D1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 38A 200W TO247AD
Datasheet Download
IXDH20N120D1.pdf
Availability of IXDH20N120D1
QUANTITY
IXDH20N120D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXDH20N120D1
Internal Part NumberEIS-IXDH20N120D1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)38A
Current - Collector Pulsed (Icm)50A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3V @ 15V, 20A
Power - Max200W
Switching Energy3.1mJ (on), 2.4mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge70nC
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition600V, 20A, 82 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Package / CaseTO-3P-3 Full Pack
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXDH20N120D1
Related LinksIXDH20, IXDH20N120D1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXDH20N120D1 Details Description
Related parts for IXDH20N120D1
IDC CABLE - MDH50K/MC50F/MDH50K datasheet.pdf
VARISTOR 297V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 95MA 26 OHM TH datasheet.pdf
PSOC POD FOR CY8C21X23 datasheet.pdf
IGBT 600V 96A 330W TO247AC datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CORNER MIRROR 956 X 72 MM datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1000MM X 1350 datasheet.pdf
6P 4C 3W LEFT VERT XCHD HDR datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf