IXYS Corporation IXDH30N120D1
IXDH30N120D1 picture photo
Mfg. Part Number
IXDH30N120D1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 60A 300W TO247AD
Datasheet Download
IXDH30N120D1.pdf
Availability of IXDH30N120D1
QUANTITY
IXDH30N120D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXDH30N120D1
Internal Part NumberEIS-IXDH30N120D1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)76A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.9V @ 15V, 30A
Power - Max300W
Switching Energy4.6mJ (on), 3.4mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge120nC
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition600V, 30A, 47 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Package / CaseTO-3P-3 Full Pack
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD (IXDH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXDH30N120D1
Related LinksIXDH30, IXDH30N120D1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXDH30N120D1 Details Description
Related parts for IXDH30N120D1
CABLE 25COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN ADPT MALE RECPT 4PIN datasheet.pdf
RES 475 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 84MM datasheet.pdf
RES 240 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP 1 M PL2 2500 R datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf