TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WB99AD
D38999/20WB99AD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WB99AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WB99AD.pdf
Availability of D38999/20WB99AD
QUANTITY
D38999/20WB99AD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WB99AD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WB99AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WB99AD
Related LinksD38999/, D38999/20WB99AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WB99AD Details Description
Related parts for D38999/20WB99AD
RES SMD 590K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 20A M80 datasheet.pdf
IC FPGA 339 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 511 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 1.115A 180 MOHM datasheet.pdf
DK4 R/35 250R 1/2W 0.1% T/B datasheet.pdf