Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG60AHE3/57T
SMCG60AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG60AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 96VC SMC
Datasheet Download
SMCG60AHE3/57T.pdf
Availability of SMCG60AHE3/57T
QUANTITY
SMCG60AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG60AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG60AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG60AHE3/57T
Related LinksSMCG60A, SMCG60AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG60AHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG60AHE3/57T
TVS DIODE 171VWM 353VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
VARISTOR 120V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 68POS datasheet.pdf
RES 169 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 8 POS datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP 2700 UF 20% 63 V datasheet.pdf