IXYS Corporation IXFA102N15T
IXFA102N15T picture photo
Mfg. Part Number
IXFA102N15T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 102A D2PAK
Datasheet Download
IXFA102N15T.pdf
Availability of IXFA102N15T
QUANTITY
IXFA102N15T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFA102N15T
Internal Part NumberEIS-IXFA102N15T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C102A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs18 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs87nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5220pF @ 25V
Power - Max455W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (IXFA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFA102N15T
Related LinksIXFA1, IXFA102N15T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFA102N15T Details Description
Related parts for IXFA102N15T
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CBL PLUG MCX/PLUG MCX 18" RG316 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH SPDT 20 AMP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf