IXYS Corporation IXFA102N15T
IXFA102N15T picture photo
Mfg. Part Number
IXFA102N15T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 102A D2PAK
Datasheet Download
IXFA102N15T.pdf
Availability of IXFA102N15T
QUANTITY
IXFA102N15T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFA102N15T
Internal Part NumberEIS-IXFA102N15T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C102A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs18 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs87nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5220pF @ 25V
Power - Max455W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (IXFA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFA102N15T
Related LinksIXFA1, IXFA102N15T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFA102N15T Details Description
Related parts for IXFA102N15T
CAP FILM 5600PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 16SOIC datasheet.pdf
KIT MASTER DEV 916MHZ ES RS232 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-0-0160A-10000C-10000C datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 2W SMBJ datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 265MA 1.3 OHM datasheet.pdf