Vishay/BCcomponents VY1272M51Y5UQ63V0
VY1272M51Y5UQ63V0 picture photo
Mfg. Part Number
VY1272M51Y5UQ63V0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY1272M51Y5UQ63V0.pdf
Availability of VY1272M51Y5UQ63V0
QUANTITY
VY1272M51Y5UQ63V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY1272M51Y5UQ63V0
Internal Part NumberEIS-VY1272M51Y5UQ63V0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY1.stp
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY1
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY1272M51Y5UQ63V0
Related LinksVY1272M5, VY1272M51Y5UQ63V0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY1272M51Y5UQ63V0 Details Description
Related parts for VY1272M51Y5UQ63V0
CAP POLYMER 680UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 50POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
C/A MT-RJ/MT-RJ SM datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf