IXYS Corporation IXFA10N60P
IXFA10N60P picture photo
Mfg. Part Number
IXFA10N60P
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 10A D2-PAK
Datasheet Download
IXFA10N60P.pdf
Availability of IXFA10N60P
QUANTITY
IXFA10N60P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFA10N60P
Internal Part NumberEIS-IXFA10N60P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarP2™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs740 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs32nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1610pF @ 25V
Power - Max200W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (IXFA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFA10N60P
Related LinksIXFA1, IXFA10N60P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFA10N60P Details Description
Related parts for IXFA10N60P
FILTER LINE 1MH 10A VERTICAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
ANT MOB COIL UHF NGP 1/2 440MHZ datasheet.pdf
CABLE 18COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT PIN datasheet.pdf