IXYS Corporation IXFA16N50P
IXFA16N50P picture photo
Mfg. Part Number
IXFA16N50P
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 16A D2-PAK
Datasheet Download
IXFA16N50P.pdf
Availability of IXFA16N50P
QUANTITY
IXFA16N50P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFA16N50P
Internal Part NumberEIS-IXFA16N50P
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarHT™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs400 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs43nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2250pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFA16N50P
Related LinksIXFA1, IXFA16N50P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFA16N50P Details Description
Related parts for IXFA16N50P
IC REG LDO 2.8V 80MA SC70-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS 0.156 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32TSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMB datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 1210 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 NYLON 3/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf