Bourns Inc. 2000-3R3-V-RC
2000-3R3-V-RC picture photo
Mfg. Part Number
2000-3R3-V-RC
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 11.1A 5.3 MOHM
Datasheet Download
2000-3R3-V-RC.pdf
Availability of 2000-3R3-V-RC
QUANTITY
2000-3R3-V-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2000-3R3-V-RC
Internal Part NumberEIS-2000-3R3-V-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package154
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating11.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.680" Dia (17.27mm)
Height - Seated (Max)0.410" (10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2000-3R3-V-RC
Related Links2000-3, 2000-3R3-V-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2000-3R3-V-RC Details Description
Related parts for 2000-3R3-V-RC
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ RED,GRN SMD datasheet.pdf
SLDSW 5A 0.5M FLTPB NC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO PIN datasheet.pdf
1.25MM M HSG 12POS SMT datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf