IXYS Corporation IXFB44N100P
IXFB44N100P picture photo
Mfg. Part Number
IXFB44N100P
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 44A PLUS264
Datasheet Download
IXFB44N100P.pdf
Availability of IXFB44N100P
QUANTITY
IXFB44N100P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFB44N100P
Internal Part NumberEIS-IXFB44N100P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarP2™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C44A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs220 mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs305nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds19000pF @ 25V
Power - Max1250W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackagePLUS264™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFB44N100P
Related LinksIXFB4, IXFB44N100P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFB44N100P Details Description
Related parts for IXFB44N100P
CONN HEADER .100 SNGL STR 36POS datasheet.pdf
LED GREEN/RED 5MM CLEAR RND T/H datasheet.pdf
DIODE PIN POWERMITE DO-216 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 33K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6UDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN RECEPT 34POS DOUBLE GOLD datasheet.pdf