| Internal Part Number | EIS-IXFB70N60Q2 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | HiPerFET™ | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 70A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 88 mOhm @ 35A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5.5V @ 8mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 265nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 12000pF @ 25V | |
| Power - Max | 890W | |