IXYS Corporation IXFB72N55Q2
IXFB72N55Q2 picture photo
Mfg. Part Number
IXFB72N55Q2
Brief Description
MOSFET N-CH 550V 72A PLUS264
Datasheet Download
IXFB72N55Q2.pdf
Availability of IXFB72N55Q2
QUANTITY
IXFB72N55Q2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFB72N55Q2
Internal Part NumberEIS-IXFB72N55Q2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C72A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs72 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs258nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10500pF @ 25V
Power - Max890W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackagePLUS264™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFB72N55Q2
Related LinksIXFB7, IXFB72N55Q2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFB72N55Q2 Details Description
Related parts for IXFB72N55Q2
RES SMD 10K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CROSSBAR 2POS BLACK FOR G2RV SKT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BOOST PWM CM 10MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 26 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 1W LEADS datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf