IXYS Corporation IXFH30N50
IXFH30N50 picture photo
Mfg. Part Number
IXFH30N50
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 30A TO-247
Datasheet Download
IXFH30N50.pdf
Availability of IXFH30N50
QUANTITY
IXFH30N50 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH30N50
Internal Part NumberEIS-IXFH30N50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs160 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs300nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5700pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD (IXFH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH30N50
Related LinksIXFH, IXFH30N50 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH30N50 Details Description
Related parts for IXFH30N50
TRANSISTOR NPN 20V 20MA TO-92S datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 450MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN BICLR RD/GN 3L datasheet.pdf
26AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 44POS datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC657LP2 10G PCB datasheet.pdf
FUSE 38KV 1A CAV datasheet.pdf