IXYS Corporation IXFH30N50
IXFH30N50 picture photo
Mfg. Part Number
IXFH30N50
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 30A TO-247
Datasheet Download
IXFH30N50.pdf
Availability of IXFH30N50
QUANTITY
IXFH30N50 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH30N50
Internal Part NumberEIS-IXFH30N50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs160 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs300nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5700pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD (IXFH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH30N50
Related LinksIXFH, IXFH30N50 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH30N50 Details Description
Related parts for IXFH30N50
FERRITE CHIP POWER 60 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 465MA 400 MOHM datasheet.pdf
BOARD COMMUNICATION BUS & RS232 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.06K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W DO216AA datasheet.pdf
HOUSING PIVOT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf