IXYS Corporation IXFH30N50P
IXFH30N50P picture photo
Mfg. Part Number
IXFH30N50P
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 30A TO-247AD
Datasheet Download
IXFH30N50P.pdf
Availability of IXFH30N50P
QUANTITY
IXFH30N50P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH30N50P
Internal Part NumberEIS-IXFH30N50P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarHT™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs200 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs70nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4150pF @ 25V
Power - Max460W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD (IXFH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH30N50P
Related LinksIXFH3, IXFH30N50P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH30N50P Details Description
Related parts for IXFH30N50P
IC SWITCH BUS 4BIT TTL 16-QSOP datasheet.pdf
JFET N-CH 30MA 125MW SSMINI-3 datasheet.pdf
PLUG 5POS 80 DEG BLK/RED 2.7-3.9 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 12V datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SIM S7/400 FB40 2.5M CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 33 NF 2.5% 100VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS datasheet.pdf