IXYS Corporation IXFH44N50Q3
IXFH44N50Q3 picture photo
Mfg. Part Number
IXFH44N50Q3
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 44A TO-247
Datasheet Download
IXFH44N50Q3.pdf
Availability of IXFH44N50Q3
QUANTITY
IXFH44N50Q3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH44N50Q3
Internal Part NumberEIS-IXFH44N50Q3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQ3-Class HiPerFET™ Power MOSFETs
Standard Package30
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C44A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs140 mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id6.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs93nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4800pF @ 25V
Power - Max830W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD (IXFH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH44N50Q3
Related LinksIXFH4, IXFH44N50Q3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH44N50Q3 Details Description
Related parts for IXFH44N50Q3
IC OPAMP GP 16MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X10K EE 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
IC TRANS PNP 1A 60 SOT1061 datasheet.pdf
USB WALL POWER SUPPLY 5VDC 2.1A datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf