IXYS Corporation IXFH58N20
IXFH58N20 picture photo
Mfg. Part Number
IXFH58N20
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 58A TO-247AD
Datasheet Download
IXFH58N20.pdf
Availability of IXFH58N20
QUANTITY
IXFH58N20 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH58N20
Internal Part NumberEIS-IXFH58N20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C58A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs40 mOhm @ 29A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs220nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4400pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD (IXFH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH58N20
Related LinksIXFH, IXFH58N20 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH58N20 Details Description
Related parts for IXFH58N20
PHOTO IC INFRARED 36.7KHZ W/HLDR datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH PB FLUSH ILLUM RND RED datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 29POS TIN datasheet.pdf
MOSFET N CH 30V 71A DFN5X6 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf