NKK Switches M2B15BA5G40
M2B15BA5G40 picture photo
Mfg. Part Number
M2B15BA5G40
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2B15BA5G40.pdf
Availability of M2B15BA5G40
QUANTITY
M2B15BA5G40 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2B15BA5G40
Internal Part NumberEIS-M2B15BA5G40
3D CAD Models
3D ModelM2B15BA5G40
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2B15BA5G40
Related LinksM2B15, M2B15BA5G40 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2B15BA5G40 Details Description
Related parts for M2B15BA5G40
JFET P-CH 40V 0.225W SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SPADE VERSAKRIMP (C-341-06) datasheet.pdf
ANT WHIP MC CC 380MHZ datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT5 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf