IXYS Corporation IXFH74N20
IXFH74N20 picture photo
Mfg. Part Number
IXFH74N20
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 74A TO-247
Datasheet Download
IXFH74N20.pdf
Availability of IXFH74N20
QUANTITY
IXFH74N20 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH74N20
Internal Part NumberEIS-IXFH74N20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C74A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs30 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs280nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5400pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD (IXFH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH74N20
Related LinksIXFH, IXFH74N20 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH74N20 Details Description
Related parts for IXFH74N20
RES SMD 0.15 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
TAPE PTFE GLASS CLOTH 3"X 36YD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 18-75VIN [email protected] datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 4-WIRE TERM 100A datasheet.pdf
COVER CLASS R AND H 250V 200A datasheet.pdf