IXYS Corporation IXFK170N20T
IXFK170N20T picture photo
Mfg. Part Number
IXFK170N20T
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 170A TO-264
Datasheet Download
IXFK170N20T.pdf
Availability of IXFK170N20T
QUANTITY
IXFK170N20T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK170N20T
Internal Part NumberEIS-IXFK170N20T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGigaMOS™ Power MOSFETs
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesGigaMOS™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C170A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs265nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds19600pF @ 25V
Power - Max1150W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK170N20T
Related LinksIXFK1, IXFK170N20T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK170N20T Details Description
Related parts for IXFK170N20T
RES 20 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GRAY datasheet.pdf
RES 115K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH 3XSPDT 5A 250V datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IPD M12 NONSHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
OSC MEMS 312.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf