IXYS Corporation IXFK20N80Q
IXFK20N80Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFK20N80Q
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 20A TO-264AA
Datasheet Download
IXFK20N80Q.pdf
Availability of IXFK20N80Q
QUANTITY
IXFK20N80Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK20N80Q
Internal Part NumberEIS-IXFK20N80Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs420 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5100pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK20N80Q
Related LinksIXFK2, IXFK20N80Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK20N80Q Details Description
Related parts for IXFK20N80Q
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 5VIN 5V DIP UN-REG datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
LED 17.46MM RED DIFF PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC FPGA 157 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CGRID SMT HDR TIN 6CKT datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIL MALE SMALL BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT SKT datasheet.pdf