IXYS Corporation IXFK260N17T
IXFK260N17T picture photo
Mfg. Part Number
IXFK260N17T
Brief Description
MOSFET N-CH 170V 260A TO-264
Datasheet Download
IXFK260N17T.pdf
Availability of IXFK260N17T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXFK260N17T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK260N17T
Internal Part NumberEIS-IXFK260N17T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGigaMOS™ Power MOSFETs
PCN Obsolescence/ EOL170V/180V Mosfet 27/Sept/2012
FamilyFETs - Single
SeriesGigaMOS™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)170V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C260A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs400nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds24000pF @ 25V
Power - Max1670W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK260N17T
Related LinksIXFK2, IXFK260N17T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK260N17T Details Description
Related parts for IXFK260N17T
IC SWITCH BUS DUAL FET 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM SPLICE STANDARD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 15A 45V TO-277A datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf